Haber

Süleymaniye’de Kürt gruplar arasında silahlı çatışma

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (IKRG) bağlı Süleymaniye’deki Zirgiwez Kampı’nda Kürdistan İşçi Cemaati ile İran Kürdistan Devrimci İşçi Cemaati (KOMALA/KOMELE) arasında silahlı çatışma çıktı. Bu sabah erken saatlerde çıkan silahlı çatışmada Kürdistan Emekçi Derneği’ne bağlı iki peşmerge üyesi hayatını kaybetti, bir peşmerge yaralandı.

Rudaw’a göre Kürdistan İşçi Toplumu Lideri Emced Hisên Penahi, “Kardeşlik savaşı yapmak istemiyoruz ve bu nedenle hiçbir şekilde Peşmerge’yi öldürme kastı ile ateş etmedik, sadece havaya ateş açtık. “

Kürdistan İşçi Cemaati ve İran Kürdistan Devrimci İşçi Cemaati bir süredir çalışıyordu. Kürdistan İşçi Cemaati’nden dün yapılan açıklamada, birleşme çabalarının sonuç vermediği duyurulmuştu. 1978’de Kürdistan İşçi Cemaati kuruldu. 1979 İran İslam Devrimi’nden sonra İran Komünist Partisi’nin bir parçası oldu, ancak daha sonra bu partiden ayrılarak faaliyetlerine başladı. 2007 yılında iç sorunlar nedeniyle ikiye bölündü. Geçen yıl Rojhilat ve İran’daki protestoların ardından Kürdistan İşçi Cemaati ile İran Kürdistan Devrimci İşçi Cemaati birlik ilan ettiler, ancak bu yıl yeniden dağıldılar. (DIŞ HABERLER)

habergundogmus.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu